Przewód 6-żyłowy do czujek to jednak za mało. Do czego służą inne złącza w czujce?
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Zobacz również
Hasła w centralach Integra – musisz to wiedzieć jeśli instalujesz w obiektach wymagających zgodności z normą PN-EN 50131-1
Jaki typ reakcji wybrać dla danej czujki?
Linia wejścia/wyjścia finalna – do czego służy ten typ reakcji?
Walizka Basic L – profesjonalne narzędzia dla profesjonalistów.
Jak przekierować porty w routerze – przydatna wiedza.
Instalatorzy dobrze znają konfigurację 2EOL/NC. W zdecydowanej większości przypadków zastosowanie przewodu 6-żyłowego jest wystarczające, a w przewodzie zostaje nawet kilka wolnych żył – „podwójny EOL” potrzebuje 4 żył (łącznie z zasilaniem), ale nawet 3 żyły są w stanie spełnić swoje zadanie. Jednakże coraz nowsze modele czujek mają coraz więcej funkcji, a przez to coraz więcej złącz do podłączenia. Czasami okazuje się, że przewód 6-żyłowy nie wystarczy. Artykuł przedstawia zasady wykorzystania i sposoby podłączenia pozostałych złącz w czujce – oprócz standardowych zacisków alarmowych (NC) oraz sabotażowych (TMP).
Wersja minimum
Na początek – w ramach powtórki – podłączenie czujki jako 2EOL/NC, czyli najbardziej popularna konfiguracja, stosowana w czujkach ruchu, a także czujkach zalania wodą, wibracyjnych, stłuczeniowych itd. Wykorzystuje się przy nim złącza alarmowe NC-NC oraz złącza sabotażowe TMP-TMP. Odpowiednie umiejscowienie rezystorów sprawia, że pomimo wykorzystania dwóch par złącz (para NC i para TMP) – użyte zostaje tylko jedno wejście centrali (np. Z1).
W wielu obecnie stosowanych czujkach rezystory są już wbudowane w urządzenie. Nie trzeba dodawać zewnętrznych rezystorów, ale sama koncepcja podłączenia 2EOL/NC pozostaje bez zmian.
Jak działa 2EOL/NC?
Zasady działania połączenia 2EOL/NC zostały dokładnie objaśnione w artykule, do którego prowadzi link umieszczony pod niniejszym tekstem.
Na powyższym schemacie nie uwzględniono zasilania czujki, jest ono jednak konieczne, dlatego też łączna ilość żył wyniesie 4 (2 żyły do zasilania oraz 2 żyły wykorzystane jak na schemacie). W skrajnych przypadkach masę zasilania czujki można połączyć wspólnie ze złączem TMP (do którego de facto masa też jest doprowadzona). W tym przypadku czujka zajmie nie 4, ale 3 żyły.
Wersja rozszerzona
Niektóre współczesne (i nie tylko) czujki posiadają szereg dodatkowych złącz odpowiadających za aktywację kolejnych funkcji lub służących do pobierania z czujki większej ilości informacji. Dobrym przykładem są tutaj czujki serii SLIM LINE, a konkretnie: […]
Powiązane porady
2EOL/NC – dlaczego podłączamy czujki w taki sposób?
Dlaczego podłączamy czujki w schemacie 2EOL/NC? Czy komplikujemy sobie życie, wymyślając wkładanie rezystorów do czujek? Przecież i bez tego system zadziała, podłączając czujkę w schemacie typu „NC”. I dlaczego producenci wytwarzają czujki ze stykami „NC” (normal close), zamiast „NO” (normal open)? Przecież „NO” jest bardziej naturalne. Jeżeli masz wątpliwości co do powyższych pytań, to zachęcam … Czytaj więcej »
Zdalna regulacja czułości w czujkach OPAL
Poznaj przydatny sposób na konfigurację ustawień czujki. Obejrzyj film o zdalnej regulacji czułości w czujkach OPAL za pomocą pilota OPT-1. W filmie wykorzystano produkty: OPAL Pro – Dualna czujka ruchu, dedykowana do pracy w warunkach zewnętrznych. Zaliczana do serii Pro, cechuje się wysoką, prawie 100% skutecznością wykrywania intruza. Tak wysoka niezawodność jest efektem połączenia … Czytaj więcej »
Sterowanie oświetleniem w czujkach SLIM Luna
Wraz z pojawieniem się serii czujek Slim Line, zmieniliśmy podejście dotyczące sposobu sterowania oświetleniem na inne, niż to miało miejsce w czujkach Aqua Luna. W czujkach właśnie Aqua Luna sprawa była jednoznaczna: Chcesz włączyć światło? Podaj napięcie 12V na zaciski + / – w czujce. W czujkach serii Slim Line (konkretnie tych, które mają dopisek … Czytaj więcej »