Stary manipulator od CA-64 – kompatybilny z Integrą czy nie?
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Zobacz również
Podłączenie i konfiguracja modułu GPRS-T2 z centralą alarmową (cz.2)
Komunikat o naruszonych wejściach podczas uzbrajania systemu w centralach INTEGRA. Jak go wyłączyć?
Nowe ekspandery SATEL. Co musisz wiedzieć?
Pierwsze uruchomienie BCS Line – poznajemy ConfigTool
#1 Konfiguracja rejestratora PIXIR Ai – adresacja urządzeń, dodawanie kamer IP
Czasami zdarza się, że spotykasz na obiekcie centralę CA-64 (nie mylić z Integra 64), która już od wielu lat nie jest produkowana. Z różnych przyczyn podejmujesz się wymiany tej centrali na nową – właśnie Integrę 64. Czy stare manipulatory z centrali CA-64 mogą zostać, tj. czy zadziałają z nową centralą Integra?
Manipulator od CA-64 do centrali Integra – kiedy zadziała?
To zależy od wersji oprogramowania, która „siedzi” w danym manipulatorze od centrali CA64. Wygląda to następująco:
- manipulatory z wersją do 3.9 – nie będą pracować z centralami Integra
- manipulatory z wersjami od 4.0 do 5.9 – mogą pracować, ale wymaga to wysłania urządzenia do serwisu producenta. Usługa taka (przystosowanie manipulatora do pracy z Integrą) może być płatna.
- manipulatory z wersją od 6.0 – pracują z Integrą (nie jest wymagana żadna „przeróbka”).
Pozostaje nam dowiedzieć się, w jakiej wersji występuje nasz manipulator. Włączając jego zasilanie, po chwili pokaże się numer wersji oprogramowania oraz data tej wersji.
Uwaga!
Instalator nie ma możliwości wgrania innego oprogramowania do tego manipulatora we własnym zakresie.
Istnieje również pewna kompatybilność w drugą stronę, tj. nowe manipulatory z centrali Integra mogą działać ze starymi centralami CA-64. To również zależy od wersji oprogramowania.
Manipulator od Integry do centrali CA-64 – kiedy zadziała?
Zagadnienie dotyczy manipulatorów INT-KLCD, które nie mają wbudowanego czytnika kart. Jeżeli dysponujesz starą centralą CA-64 i chcesz podłączyć do niej nowy manipulator od Integry (INT-KLCD), to należy dopilnować, aby wersja oprogramowania centrali CA64 była najnowsza z dostępnych, tj. wersja 1.04.07 (z 14 października 2009). To jedyny wymóg, aby zaistniała kompatybilność tych urządzeń.
Uwaga!
W celu aktualizacji oprogramowania należy użyć programu Flash64 (do Integry jest to program FlashX).
Ekspandery wejść i wyjść? Jak wygląda kompatybilność?
Podstawowym ekspanderem wejść w systemach Satel jest model INT-E. Posiada 8 wejść i jest kompatybilny z centralami CA-64. Oprócz tego, jest oczywiście kompatybilny z centralami serii Integra, Integra Plus, Versa oraz Perfecta.
Podobnie wygląda sytuacja z ekspanderami wyjść, czyli modelem INT-O – również jest kompatybilny z centralą CA-64. Modele ekspanderów dedykowane na szynę DIN (z przekaźnikami 250V/16A), tj. INT-ORS oraz INT-IORS – też są kompatybilne z centralą CA64.
Moduły ETHM-1 Plus oraz INT-GSM – czy są kompatybilne z centralą CA-64?
Niestety, wspomniane moduły nie są kompatybilne z centralami CA-64. Nie jest więc możliwe za ich pomocą korzystanie z aplikacji mobilnej do centrali CA64 oraz nie jest możliwe zdalne programowanie tej centrali. Ta funkcjonalność dostępna jest w centralach Integra.
Podsumowanie
Z powyższych danych wynika, że istnieje możliwość częściowej podmiany komponentów systemu (Integra <-> CA-64), szczególnie przy podstawowych modelach urządzeń (manipulatory, ekspandery wejść i wyjść). Informacja o kompatybilności danego urządzenia zazwyczaj dostępna jest na pierwszych stronach instrukcji do danego urządzenia.