Porady
Porada nr 0003

Nowe ekspandery SATEL. Co musisz wiedzieć?

Nowe ekspandery Satel. Co musisz wiedzieć?
Znajdź nas na facebooku

Kontakt

Aby ułatwić Wam pracę i przyśpieszyć poznawanie nowych rozwiązań SATEL, w niewielkim skrócie przedstawię to, co powinieneś wiedzieć o nowych ekspanderach.

Ekspandery Satel wcześniej

Do dyspozycji mieliśmy dwa typy ekspanderów wejść:

W temacie ekspanderów wyjść było trochę więcej zamieszania. Sytuacja przedstawiała się następująco:

  • CA-64 O-OC (ekspander wyjść niskoprądowych)
  • CA-64 O-R (ekspander wyjść przekaźnikowych)
  • CA-64 O-ROC (ekspander wyjść mieszany)
  • CA-64 OPS-OC (ekspander wyjść niskoprądowych z zasilaczem)
  • CA-64 OPS-R (ekspander wyjść przekaźnikowych z zasilaczem)
  • CA-64 OPS-ROC (ekspander wyjść mieszany z zasilaczem)
  • CA-64 PP (tzw. Podcentrala, czyli ekspander wejść i wyjść)

 

ekspander wejść INT-E Satel
Nowy ekspander wejść INT-E

 

Wiem, że początkujący instalatorzy mieli problemy z opanowaniem nazewnictwa i wynikających z niego różnic w tych urządzeniach. Trochę się jednak pozmieniało.

Ekspandery Satel dzisiaj

Wprowadzono podział na dwa podstawowe ekspandery:

To ogromne ułatwienie, ponieważ od dzisiaj posługujemy się tylko dwoma nazwami (pomijam sprawę podcentrali, gdzie doszło do podobnej zmiany – CA-64PP -> INT-PP).

Jakie są różnice wprowadzone w nowych ekspanderach?

1. Zmiana konwencji w nazwach urządzeń. Wcześniej dominował stary styl CA-64 wzięty jeszcze z centrali CA-64 (nie mylić z INTEGRĄ 64). Wcześniejszy symbol budził czasami kontrowersje.

2. Sprowadzenie wszystkich modeli ekspanderów do dwóch prostych typów. Ekspander wejść i ekspander wyjść. Brak tutaj zbędnego mieszania z poplątaniem.

3. Usunięcie modułu zasilacza buforowego z płyty elektroniki ekspandera (brak dopisku „–PS”).

4. Widoczne jest nowe 3 pinowe białe złącze. Dedykowane jest ono do specjalnego zasilacza buforowego APS-412 (opcja).

5. Możliwość zasilania ekspandera napięciem stałym 12V DC. Opcja dla tych, którzy nie chcą albo nie widzą potrzeby inwestować w dedykowany zasilacz buforowy APS-412.

6. Dodatkowe złącza (A,B) RS-485. Jak wiemy, jest to magistrala różnicowa. Wymaga okablowania typu „skrętka”. Pamiętać tutaj należy, że magistrala RS-485 nie zastępuje magistrali ekspanderów, do której urządzenie musi być podłączone. RS-485 służyć tutaj będzie do podmiany firmware urządzeń. Warto podczas inwestycji przewidzieć położenie dodatkowej skrętki (oprócz kabla prostego YTDY) i podłączenia jej do zacisków A,B.

7. Ciekawostką jest ekspander wyjść INT-O. Zawiera on na swoim pokładzie zarówno przekaźniki jak i wyjścia niskoprądowe (O.C). Każdemu przekaźnikowi towarzyszy dodatkowo wyjście niskoprądowe. To instalator określa, jaki typ wyjścia chce użyć (może korzystać z obu jednocześnie). Mało tego. Jeśli nie będziemy używać danego wyjścia przekaźnikowego, możemy przełącznikiem DIP-Switch odłączyć cewkę tego przekaźnika i tym samym zmniejszyć sumaryczny prąd pobierany przez ekspander.

8. Nowe ekspandery posiadają stopień 3 (wg PN-EN 50131-1).

ekspander wyjść INT-O Satel
Nowy ekspander wyjść INT-O

Podsumowanie

To praktycznie wszystkie zmiany wprowadzone do nowych ekspanderów. To, co zasługuje na szczególną uwagę, to sprowadzenie wszystkich ekspanderów wejść i wyjść do dwóch podstawowych modułów. Jeśli instalacja będzie wymagała dodatkowego zasilania, wystarczy dokupić zasilacz APS-412. Dodatkowa magistrala RS-485 i ekspander wyjść, który ma wszystko, tzn. przekaźniki i wyjścia O.C (o wyjściach O.C – Open Collector już pisaliśmy wcześniej, zapraszam do odszukania artykułu w naszej bazie wiedzy).

Oprócz wspomnianych ekspanderów, zmianom uległ również ekspander wejść adresowalnych (CA-64 ADR -> INT-ADR). Zmiany analogiczne jak w powyższych urządzeniach.

 

Oceń poradę:

Powiązane produkty

Zasilacz impulsowy APS-412

APS-412 Impulsowy zasilacz buforowy 12V/4A

  • Napięcie zasilania: 230 V AC
  • Napięcie wyjściowe: 12V DC
  • Prąd wyjściowy (max): 4 A
  • Ilość wyjść: 1
  • Prąd ładowania akumulatora: 0.5 / 1 A
  • Wyjścia techniczne: TAK
  • Sygnalizacja pracy: Diody LED + sygnalizacja akutyczna
  • Klasa środowiskowa: II
Zobacz w sklepie