Kołki RESET w centralach INTEGRA – obalamy mity.
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
„Przytrzymaj kołki RESET zwarte przez minutę, aby przywrócić ustawienia fabryczne w centrali” – to jedno z częściej powtarzanych sformułowań na forach internetowych. Niestety, ta porada nie ma nic wspólnego z rzeczywistością – przynajmniej nie dla central serii INTEGRA, VERSA oraz PERFECTA.
Artykuł wyjaśnia co dokładnie robią kołki reset oraz jak ich używać w centralach serii Integra.
Pierwsze skojarzenia
Kołki RESET kojarzą się z… resetem centrali do ustawień fabrycznych. Instalatorzy, którzy już mieli okazję z nich korzystać wiedzą, że ich podstawową rolą jest inna funkcja: wejście w tryb serwisowy. Ale ta czynność nie zawsze się uda. Wszystko zależy od ustawień, które znajdziemy w opcjach globalnych (zakładka „Serwis”).
Nie widać tutaj opcji: „Kołki RESET”, ale funkcja, która ich bezpośrednio dotyczy to: „Blokada Trybu Serwisowego” oraz „Blokada Downloadingu”. W zależności od ustawień tych dwóch opcji, operowanie na kołkach RESET może przynieść różne rezultaty.
Poniżej zostały przedstawione 4 warianty tych opcji oraz opisy zachowania się centrali. Zanim jednak opiszę te warianty, na początku krótkie przypomnienie o uruchomieniu centrali z kołków.
Jak uruchomić centralę z kołków RESET?
– wyłączamy zasilanie centrali (sieć, akumulator)
– zakładamy zworkę na kołki RESET
– włączamy zasilanie (akumulator, sieć)
– kiedy dioda „Dialer” przestanie migać, ściągamy zworkę (w centrali Integra 128-WRL czekamy około 10 sekund i ściągamy zworkę).
Wariant 1 – domyślne ustawienia
Widoczny zrzut po lewej pokazuje domyślne ustawienia wszystkich central serii Integra oraz Integra Plus [DloadX -> Opcje globalne -> Zakładka „Serwis”]. Obie opcje są „niezaznaczone”. Po uruchomieniu centrali z kołków, wydarzy się jeden z dwóch poniższych scenariuszy:
centrala uruchomi się w trybie serwisowym [menu trybu serwisowego pokaże się tylko na jednym manipulatorze, a dokładnie na tym, na którym jest ustawiony najniższy adres – to często zapominana kwestia]
lub
centrala nie wejdzie w tryb […]
Powiązane produkty
INTEGRA 32 Centrala alarmowa
- Ilość wejść: 8
- Max ilość wejść: 32
- Strefy: 16
- Wyjścia wysokoprądowe: 2
- Wyjścia niskoprądowe: 6
- Max ilość wyjść: 32
- Timery: 28
- Pamięć zdarzeń: 439
- Max ilość użytkowników: 64
- Wydajność zasilacza: 1.2 A
- Napięcie zasilania: 18 V AC
- Pobór prądu (płyta): 127 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC
- Certyfikat EN50131: Grade 2
INTEGRA 64 Centrala alarmowa
- Ilość wejść: 16
- Max ilość wejść: 64
- Strefy: 32
- Wyjścia wysokoprądowe: 4
- Wyjścia niskoprądowe: 12
- Max ilość wyjść: 64
- Timery: 64
- Pamięć zdarzeń: 5887
- Max ilość użytkowników: 192
- Wydajność zasilacza: 3 A
- Napięcie zasilania: 20 V AC
- Pobór prądu (płyta): 149 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC
- Certyfikat EN50131: Grade 2
INTEGRA 128 Centrala alarmowa
- Ilość wejść: 16
- Max ilość wejść: 128
- Strefy: 32
- Wyjścia wysokoprądowe: 4
- Wyjścia niskoprądowe: 12
- Max ilość wyjść: 128
- Timery: 64
- Pamięć zdarzeń: 22527
- Max ilość użytkowników: 240
- Wydajność zasilacza: 3 A
- Napięcie zasilania: 20 V AC
- Pobór prądu (płyta): 149 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC
- Certyfikat EN50131: Grade 2
Powiązane porady
Poprawa bezpieczeństwa instalacji alarmowej. Kilka wskazówek, które podniosą jakość ochrony.
Zwiększenie skuteczności instalacji alarmowej można wykonać w kilku prostych krokach: Upewnij się, że posiadasz najnowszy firmware centrali. Najnowszy firmware daje nam pewność, że posiadamy najwyższy poziom bezpieczeństwa, które oferuje system oparty na danej centrali. W nowym firmware mogą być wprowadzone istotne zmiany, które znacznie podnoszą nie tylko bezpieczeństwo, ale też funkcjonalność. Hasło do systemu Alarmowego … Czytaj więcej »
Pułapki konfiguracyjne w systemach alarmowych
Jeżeli jesteś czynnym lub początkującym instalatorem urządzeń SATEL, to przeczytanie poniższych opisów i wskazówek pozwolą Ci uniknąć ewentualnych problemów. GPRS-T4 – podłączony przekaźnik nie działa Moduł GPRS-T4 szybko zyskuje na popularności. Trzeba mieć świadomość, jak zostały skonstruowane wyjścia niskoprądowe tego modułu, bo już nie jednego instalatora zaskoczyły. Stosując centrale SATEL, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że … Czytaj więcej »