Zależność pomiędzy czułością wejścia centrali a czułością czujki
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Regulacja czułości czujek alarmowych to czynność, z którą spotyka się każdy instalator. Jednak ilość możliwych wariantów sprawia, że samo pojęcie „regulacja czułości” zaczyna być błędnie interpretowane.
Jakiś czas temu powstał podobny wpis, dlatego tę pozycję należy traktować jako uzupełnienie. W tym krótkim artykule przedstawię garść niezbędnych wiadomości, które każdy powinien sobie przyswoić.
Pułapka Czułości, którą widzimy w oknie konfiguracyjnym DloadX
Zaczynamy od klasyki, czyli miejsca, gdzie początkujący najczęściej popełniają błąd. Na poniższym zrzucie widać wycinek tabeli wejść z centrali INTEGRA. Interesuje nas tylko kolumna dotycząca czułości.
W powyższym przykładzie, dla wejść o numerach od 1 do 9 zmieniono wartość parametru czułość. Niestety w ten sposób nie uzyskamy efektu większej czy mniejszej czułości samej czujki ruchu. Czym jest więc parametr „Czułość”, który widzimy na powyższym zrzucie?
Czułość wejścia centrali to czas, przez jaki wejście to musi być stale naruszone, aby centrala ten fakt zarejestrowała. Inaczej: minimalny czas impulsu na wejściu, który centrala zauważy.
Znając zasadę działania czujki ruchu i zasadę działania konfiguracji 2EOL/NC widać, że powyższy parametr czułości wejścia ma się nijak do czułości wykrywania przez czujkę ruchu. Jak to jest więc z czujkami ruchu? Gdzie ustawia się ich czułość?
Jak ustawia się czułość w czujce ruchu?
Odpowiedź prosta: w samej czujce. Na poniższym zdjęciu widać trzy przykładowe czujki, które mają możliwość regulacji czułości.
Widzimy zatem, że regulacja odbywa się poprzez odpowiednie ustawienie zworek (zgodnie z dokumentacją) lub poprzez obracanie potencjometru. Jeżeli chodzi o to, jak […]
Powiązane porady
Jak poszerzyć możliwości przycisku dzwonkowego? Tego nie znajdziesz w instrukcji INTEGRY
Podczas wykonywania instalacji alarmowej można zintegrować różne obwody oświetleniowe, rolety, sterowniki bram, zraszacze itp. Jak włączyć/wyłączyć światło w systemie alarmowym? Często w tym przypadku korzysta się z dostępnego osprzętu elektrycznego, m.in. włączników, które są zamontowane na ścianie. Jak to działa? Krótkim przyciśnięciem załączymy oświetlenie (OUT1), a długim przyciśnięciem tego samego przycisku wyłączamy światło (OUT1). Czyli … Czytaj więcej »
Czułość wejścia centrali
Konfiguracja sygnalizatora w centrali VERSA Zastanawiałeś się jak skonfigurować sygnalizator w centrali alarmowej Satel VERSA? Sam montaż sygnalizatora to jeszcze nie wszystko. Należy go odpowiednio skonfigurować w centrali. Niektórzy wiedzą jak łatwo i szybko otworzyć obudowę sygnalizatora bez wywołania alarmu. Dlatego tak ważna jest zmiana czułości zadziałania wejścia centrali alarmowej – dokładnie zwiększenie czułości wejścia. … Czytaj więcej »