Integracja z centralą INTEGRA – generator sumy kontrolnej dla protokołu integracji
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Zobacz również
Udostępniony przez Satel protokół integracji dla central INTEGRA (moduły ETHM-1 Plus oraz INT-RS Plus) wymaga obliczenia właściwej sumy kontrolnej CRC. Ta suma kontrolna bywa problemem, szczególnie na początku przygody z integrowaniem systemów. Artykuł ma ułatwić start osobom, które chcą docelowo przygotować własną aplikację i własne algorytmy liczące sumę kontrolną.
Dokumentację protokołu integracji można pobrać poniżej:
Protokół integracji SATEL (dla ETHM-1 Plus oraz INT-RS)
Przygotowaliśmy program do liczenia crc oraz do generowania pełnych ramek
Poniżej w załączniku znajduje się program, który umożliwia wygenerowanie konkretnej ramki transmisyjnej do modułu ETHM-1 Plus oraz INT-RS Plus. Ten sam protokół dostępny jest również w starszych wersjach tych modułów, tj. w wersjach bez dopisku „Plus”.
POBIERZ PROGRAM „CRC FOR ETHM-1”
Program umożliwia generowanie ramek o następującej funkcjonalności:
- załączenie czuwania (tryb pełny)
- wyłączenie czuwania
- kasowanie alarmu
- blokowanie wejść
- odblokowanie wejść
- załączenie wyjść
- wyłączenie wyjść
- zmiana stanu wyjść
Dodatkowo istnieje możliwość przełączenia się do zakładki „Calculator” i zaprojektowania własnej ramki. Program obliczy właściwą 2 -bajtową sumę kontrolną i dołoży właściwe bajty oznaczające początek i koniec ramki.
Poniżej zrzut ekranu programu CRC for ETHM-1.
Na powyższym zrzucie widać dodatkowo, że program został wyposażony w prostego klienta TCP.
Wysyłanie ramek do modułu ETHM-1 Plus
Powyższa aplikacja posiada wbudowanego klienta TCP, który umożliwia nadawanie ramek do systemu (program nie odbiera zwrotnie informacji od centrali). Po wygenerowaniu ramki, należy dodatkowo uzupełnić w programie adres IP modułu ETHM-1 oraz port integracji. Tak przygotowanym programem możemy testowo wysyłać ramki do centrali i sprawdzać działanie protokołu.
Program można traktować jako narzędzie pomocne w opracowywaniu własnych rozwiązań (szczególnie do weryfikacji własnego algorytmu liczącego sumę kontrolną). Natomiast…
Zastosowanie
Protokół integracji dostępny dla ETHM-1 Plus oraz INT-RS Plus został zaimplementowany w urządzeniu Home Center 2 oraz Home Center 3 (HC3) od Fibaro. To właśnie tego rodzaju dane krążą po sieci, kiedy Integra i Fibaro – „rozmawiają” ze sobą. Fibaro jest tylko przykładem. Znaczna ilość firm, które zajmują się produkcją urządzeń automatyki domowej posiada możliwość integracji z Satelem. Najczęściej odbywa się to właśnie przez ten protokół. Przykładowe integracje: Roger, Fibaro, Nexwell, Grenton, Ampio i z rozwiązań DIY: Home Assistant, Domoticz.
Nie należy natomiast mylić uproszczonego protokołu integracji, który dostępny jest w złączu PIN5 w manipulatorach LCD do Integry. Tam suma kontrolna jest liczona zupełnie inaczej niż dla pełnego protokołu integracji.
Powiązane produkty
ETHM-1 Plus Moduł ethernetowy
- Rodzaj: Moduł Ethernetowy
- Współpraca: INTEGRA, VERSA
- Program serwisowy: DLOADX
- Program do obsługi: Integra Control, GuardX
INT-RS Plus Konwerter danych
- Rodzaj: Konwerter danych
- Napięcie zasilania: 12 V
- Pobór prądu: 40 mA
- Wymiary: 57 x 80 mm
- Temperatura pracy: -10…+55 °C
Powiązane porady
Integracja centrali INTEGRA z zewnętrznym programem – protokół integracji ETHM-1
Moduł ethernetowy ETHM-1 Plus oprócz standardowych funkcji i możliwości, udostępnia specjalny protokół integracyjny. W naszych zasobach dostępny jest również artykuł, który zawiera program do liczenia sumy kontrolnej. Polecamy to narzędzie jako pomocnik przy pisaniu własnej aplikacji. Link do wspomnianego programu dostępny jest na dole tego artykułu. ETHM-1 plus – ethernetowy moduł komunikacyjny Protokół integracyjny został stworzony … Czytaj więcej »
Własna aplikacja do INTEGRY – analiza protokołu RS-232 w LCD (część 1)
Ta seria artykułów będzie dotyczyć budowy aplikacji (Windows), która ma za zadanie zarządzać pracą centrali Integra. Wspólnie zajrzymy do uproszczonego protokołu integracji, który dostępny jest w złączu PIN5 manipulatorów INT-KLCD. Artykuł ma tylko zasygnalizować możliwość integracji i stanowi bazę do dalszych, własnych działań. Znajomość zagadnień prezentowanych w artykule wykracza poza zakres, który instalator znać powinien. … Czytaj więcej »
Własna aplikacja do INTEGRY – liczymy sumę kontrolną CRC i testujemy (część 2)
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w tej części będziemy wysyłać testowe ramki do manipulatora i będziemy sprawdzać, czy to działa. Zanim jednak to przetestujemy, musimy nauczyć się obliczać sumę kontrolną CRC. Jaki jest wzór na obliczenie sumy kontrolnej dla INT-KLCD? W dokumentacji protokołu można znaleźć opis, jak należy tego dokonać. Obliczenie sprowadza się do wykonania następujących … Czytaj więcej »
Własna aplikacja do INTEGRY – odbieramy dane z centrali (część 3)
Do tej pory zajmowaliśmy się nadawaniem danych do centrali, korzystając ze złącza PIN5 w LCD. I to zadziałało (patrz część 2 serii). Jednak RS-232 to nie tylko nadawanie, ale też odbieranie danych. W ramach złącza PIN5 również zostało to uwzględnione. Trzecia część tej serii artykułów ma za zadanie wyjaśnić, co oznaczają poszczególne bajty odbierane z … Czytaj więcej »