Automatyczne uzbrojenie strefy – timery i odraczanie autouzbrojenia
Dariusz Bembenek
W firmie zajmuje się sprawami technicznymi, które dotyczą systemów alarmowych. Prowadzi warsztaty z systemów Perfecta oraz Integra.
Kontakt
Zobacz również
Z timerami w centralach alarmowych spotkała się prawdopodobnie większość instalatorów. System sterowany przez timer stanowi często swoisty „bezpiecznik”, który zadziała, kiedy użytkownik zapomni uzbroić system ręcznie.
Co jednak, kiedy w środku przebywają jeszcze ludzie (np. zostali dłużej w pracy) i nagle słychać uzbrajanie się systemu?
Procedura autouzbrajania strefy może być przerwana poprzez… przerwanie załączania
Czyli słysząc dźwięk „tykającego” manipulatora, użytkownik podchodzi do niego, wpisuje kod i zatwierdza klawiszem „#”. Właśnie przerwał procedurę autouzbrojenia. Teraz może komfortowo siedzieć w budynku i nic przypadkiem systemu nie uzbroi.
Problem pojawia się później, kiedy użytkownik wychodzi z obiektu. Jeżeli zapomni on załączyć czuwanie ręcznie, to system już za niego tego nie wykona (przecież system już dał raz szansę, ale użytkownik to odrzucił). Widać, że system alarmowy obsługiwany w powyższy sposób generuje możliwość pojawienia się niebezpiecznej sytuacji. Na szczęście jest inny sposób. Nie musimy całkowicie przerywać procedury autouzbrojenia – możemy ją odroczyć w czasie.
Odraczanie autouzbrojenia – panaceum dla automatycznego uzbrojenia z timera
Autouzbrajanie nie jest chorobą, a ciekawym rozwiązaniem. Jednak nieumiejętne korzystanie z tego mechanizmu może niektórym utrudnić życie. Dlatego ustawienie mechanizmu odraczania jest ciekawą opcją dla takich miejsc, w których użytkownicy często zostają dłużej w budynku, a strefa zaczyna się załączać.
Jak skonfigurować możliwość czasowego odroczenia autouzbrojenia?
Zaczynamy: Włączamy opcję „Opóźnienie autouzbrojenia”
To warunek konieczny, aby mechanizm odraczania mógł zaistnieć w danej konfiguracji. W programie DloadX, następnie w oknie Struktura->System->Partycja -> przechodzimy do interesującej nas strefy.
W opcjach strefy dostępny jest parametr, którego nazwa brzmi:
Opóźnienie autouzbrojenia: 0 sek.
Domyślnie wartość wynosi 0 sekund, czyli jak to już bywa w Satelu, opcja jest wyłączona (czas ustawiony na 0 sekund często oznacza, że funkcja nie jest aktywna). Inaczej – mechanizm opóźnienia autouzbrojenia nie jest aktywny. Jego aktywacja jest prosta – wystarczy ustawić jakikolwiek inny czas (różny od 0). Maksymalna wartość tego parametru wynosi 255 sekund.
Powiązane produkty
INT-KLCDS-GR Manipulator LCD
- Rodzaj manipulatora: LCD
- Kolor podświetlenia: zielony
- Współpraca z centralami: INTEGRA
- Ilość wejść: 2
- Klasa środowiskowa: II
- Temperatura pracy: -10…+55 °C
- Certyfikat EN50131: Grade 2
- Napięcie zasilania (± 15%): 12 V
- Pobór prądu (gotowość): 33 mA
- Max pobór prądu: 151 mA
- Wymiary: 114 x 94 x 23,5 mm
INTEGRA 32 Centrala alarmowa
- Ilość wejść: 8
- Max ilość wejść: 32
- Strefy: 16
- Wyjścia wysokoprądowe: 2
- Wyjścia niskoprądowe: 6
- Max ilość wyjść: 32
- Timery: 28
- Pamięć zdarzeń: 439
- Max ilość użytkowników: 64
- Wydajność zasilacza: 1.2 A
- Napięcie zasilania: 18 V AC
- Pobór prądu (płyta): 127 mA
- Parametry linii: NO, NC, EOL, 2EOL/NO, 2EOL/NC
- Certyfikat EN50131: Grade 2
Powiązane porady
Jak poprawnie sterować czuwaniem w centralach VERSA?
Wiele osób to potrafi, ale nie wiele osób wie, jak robić to poprawnie. Nie ma w tym sztuki, ale warto wiedzieć o kilku ważnych sprawach. Masz system VERSA? Posiadacze systemu VERSA zapewne już doskonale radzą sobie z jego obsługą. Nic w tym dziwnego – to prosty, łatwy w obsłudze system. Załączenie i wyłączenie czuwania można … Czytaj więcej »
Jak sprawdzić stan uzbrojenia na żądanie (przez SMS)?
Powiadomienie SMS o załączeniu i wyłączeniu czuwania to prosty temat. Użytkownicy jednak pytają, jak prosto można „na żądanie” sprawdzić status systemu alarmowego? Podpowiadamy tutaj jak to zrobić. Artykuł dotyczy dowolnej centrali INTEGRA i modułu GSM GPRS-T4. Jak to obsługiwać? Użytkownik wysyła SMS’a o treści „Stan” do modułu GSM, a moduł odsyła SMS, który zawiera jedną … Czytaj więcej »
Tryby czuwania w centrali INTEGRA
Tryby załączenia czuwania w centrali alarmowej INTEGRA to temat, który często jest pomijany. Ten artykuł ma za zadanie przybliżyć czytelnikowi zasady poruszania się po tych zagadnieniach. Gdzie dokładnie spotykamy tryby załączenia czuwania? Istnieją kilka miejsc, gdzie można spotkać się z trybami załączenia czuwania, np.: Załączając czuwanie z manipulatora poprzez sekwencję „hasło *” (a nie hasło … Czytaj więcej »