Jak skonfigurować kamerę IP do pracy bez rejestratora?
Kamil Klich
Specjalista z zakresu systemów VSS. Na co dzień zajmuje się wsparciem technicznym oraz prowadzeniem szkoleń.
Kontakt
Zobacz również
Kompletny system CCTV składa się najczęściej z urządzeń wytwarzających oraz magazynujących obraz wideo. Są to odpowiednio kamery z twardym dyskiem do rejestratora , na którym gromadzone są nagrania ze wszystkich kamer. W przypadku gdy wymagania klienta ograniczają się tylko do jednej kamery, to czy konieczny jest również zakup rejestratora oraz dysku twardego? W przypadku kamer IP niekoniecznie.
Kamery IP posiadające gniazdo karty pamięci, umożliwiają autonomiczną pracę jako „rejestrator jednokanałowy” a więc możliwe jest stworzenie kompletnego systemu monitoringu w oparciu tylko o jedno urządzenie.
Zapisywanie nagrań na karcie pamięci znajdującej się w kamerze nie jest bezpieczne, ponieważ dostęp do nich mogą mieć osoby trzecie mające bezpośredni dostęp do kamery.
Jaką kartę pamięci wybrać?
W większości urządzeń znajdziemy gniazdo karty microSD, do którego możemy włożyć kartę o maksymalnej pojemności podanej przez producenta urządzenia – Najczęściej jest to wartość 128 GB, która w zupełności wystarcza na kilkudniowy zapis nagrań.
Oczywiście, długość nagrań zależy nie tylko od pojemności karty pamięci ale i od parametrów samej kamery takich jak:
Rozdzielczość oraz liczba klatek
Przepływność (Bitrate)
Rodzaj kompresji (H.264/H.265)
Sposób archiwizacji nagrań (Detekcja/Nagrywanie ciągłe)
Dla przykładu możemy przyjąć, że doba nagrań z kamery o rozdzielczości 2 MP, pracującej z prędkością 25kl/s, zapisującej obraz w sposób ciągły w kompresji H.265 z przepływnością równą 2 Mb/s zajmie 21,09 GB przestrzeni dyskowej.
Przy zastosowaniu karty pamięci o pojemności 128GB uzyskami 5-dniowy zapis nagrań (uwzględniając rzeczywistą pojemność nośnika).
Standard prędkości
Parametry obecnie sprzedawanych kart pamięci zdecydowanie przewyższają możliwości zapisu kamer stosowanych w systemach CCTV. Oznacza to, że do nagrywania strumienia wideo wystarczy karta o klasie prędkości 10, której prędkość zapisu wynosi 10 MB/s (Użyta w naszym przykładzie kamera zapisuje strumień wideo z prędkością 2 Mb/s czyli 0,25 MB/s).
Większe prędkości zapisu/odczytu sprawdzają się podczas archiwizacji nagrań lub w trakcie odtwarzania w […]