Porady

Porada nr 0445

Czytnik MIFARE DESFire w manipulatorze INT-KSG2R – konfiguracja kart z tokenem szyfrującym

Ocena:

Stosowanie czytników kart Mifare/DESFire daje wysoki poziom bezpieczeństwa pod jednym warunkiem – karty muszą być odpowiednio zaprogramowane używając klucza szyfrującego. Dodanie powyższych kart do systemu bez zaprogramowania klucza szyfrującego sprawia, że poziom zabezpieczenia jest porównywalny z technologią UNIQUE, czyli delikatnie to określając –  bez rewelacji. Co potrzebujemy? Oprócz spraw oczywistych takich jak centrala INTEGRA, manipulatora … Czytaj więcej »

Porada nr 0446

Integracja kamer PIXIR z Satel Integra

Ocena:

Wykorzystanie kamer w systemach alarmowych przynosi wiele korzyści, ponieważ kamery te posiadają zaawansowaną analitykę, która umożliwia efektywne wykrywanie obiektów takich jak ludzie czy pojazdy. Zazwyczaj taką integrację realizujemy za pomocą wyjść fizycznych kamery bądź rejestratora, które łączymy bezpośrednio z centralą alarmową. W przypadku kamer PIXIR możliwa jest integracja z centralą Satel Integra za pośrednictwem sieci … Czytaj więcej »

Porada nr 0431

Jakie funkcje pełnią partycje w centralach INTEGRA?

Ocena:

Każdy instalator konfigurując centralę Integra spotkał się z pojęciem „Partycja”, ale nie każdy miał okazje używać tego mechanizmu. A jest to sprawa, której warto się przyjrzeć – szczególnie, jeśli budynek wynajmują np. dwie niezależne firmy. Podział na strefy – rozwiązanie na każdy przypadek? Wyobraź sobie, że masz zabezpieczyć budynek, w którym pomieszczenia wynajmują dwie niezależne … Czytaj więcej »

Porada nr 0436

Jak sterować oświetleniem w KNX (on/off) z centrali Integra? część 1

Ocena:

Czytasz właśnie pierwszy artykuł z cyklu o integracji systemu alarmowego Satel Integra z urządzeniami KNX. W tej części skupimy się na podstawowym zadaniu, jakim jest przygotowanie instalacji KNX oraz wstępne ustawienie projektu w programie ETS. Jeśli nie miałeś wcześniej styczności z systemami KNX, nie pomijaj tej części – jest ona kluczowa. Wymagania Potrzebujemy centralę alarmową … Czytaj więcej »

Porada nr 0435

Nieoczywiste wykorzystanie manipulatora INT-TSH2

Ocena:

Manipulator INT-TSH2, to jeden z nowszych manipulatorów dotykowych firmy Satel. Wprawdzie nie jest to najbardziej funkcjonalna wersja w porównaniu z INT-TSI, ale jego możliwości pozwalają na wykonanie złożonej wizualizacji systemu alarmowego oraz co ciekawe automatyki budynkowej, która niekoniecznie musi być zrealizowana na centrali Integra. W tym artykule przedstawię kilka ciekawych funkcji, które mogą znaleźć zastosowanie … Czytaj więcej »

Porada nr 0415

Jak uzyskać zdalny dostęp do urządzeń 5Tech?

jak uzyskać zdalny dostęp do urządzeń 5tech, tuya
Ocena:

Tuya Smart to wszechstronna aplikacja umożliwiająca zarządzanie inteligentnymi urządzeniami domowymi oraz tworzenie prostych automatyzacji. Mimo że obsługa aplikacji jest bardzo prosta i intuicyjna, czasem mogą wystąpić trudności z dodaniem nowych urządzeń do chmury. W tym artykule wyjaśnię, jak uzyskać dostęp zdalny do wideodomofonu 5Tech wraz z monitorem Virgo Plus oraz udostępnić je innym członkom rodziny. … Czytaj więcej »

Porada nr 0430

Jak podłączyć rolety do alarmu Integra?

Ocena:

W 2016 roku opublikowaliśmy artykuł prezentujący różne sposoby podłączenia silnika rolety do centrali Integra. Artykuł ten zdobył dużą popularność jednak nadal otrzymujemy wiele pytań dotyczących ilości żył, jaką powinien mieć przewód do rolety. Niniejszy krótki artykuł przedstawia schemat podłączenia od rozdzielnicy elektrycznej, przez puszkę instalacyjną, aż do silnika rolety. Założenia Nasze rozważania opieramy na poniższym … Czytaj więcej »

Porada nr 0428

Wejścia IP, czyli jak utworzyć w Windows skrypt do sterowania wyjściami centrali Integra?

Ocena:

Inspiracją do napisania niniejszego artykułu był rzeczywisty przypadek, gdy potrzebowaliśmy szybkiego i łatwego sposobu, aby otwierać firmowy szlaban z dowolnego…  komputera. Tak powstał pomysł na aplikację, która znajdzie się na pulpicie Windows u każdego pracownika. Jeżeli zaistnieje potrzeba otwarcia szlabanu (na przykład gdyby kamera nie była w stanie odczytać tablic rejestracyjnych), wystarczy kliknąć i aktywować … Czytaj więcej »

Porada nr 0427

Nowa metoda dodawania użytkowników dla zdalnego dostępu do stacji bramowych BCS IP

Ocena:

Najnowsze aktualizacje oprogramowania dla wideodomofonów IP marki BCS przynoszą szereg zmian, mających na celu ułatwienie konfiguracji i zwiększenie bezpieczeństwa. Jedną z kluczowych innowacji jest nowy, intuicyjny interfejs użytkownika, umożliwiający szybkie dodawanie, edycję i usuwanie użytkowników z systemu. To sprawia, że zarządzanie systemem staje się prostsze, szybsze i, co najważniejsze, bezpieczniejsze. W tym artykule przedstawię, jak … Czytaj więcej »

Porada nr 0426

Jak sterować lamelami w żaluzjach? Możliwości konfiguracji w centralach Integra

Jak sterować lamelami w żaluzjach? Możliwości konfiguracji w centralach Integra
Ocena:

Temat sterowania klasycznymi żaluzjami elektrycznymi został już omówiony w innym tekście, natomiast coraz częściej inwestorzy decydują się na żaluzje elektryczne z lamelami. Nie zawsze klient posiada właściwy sterownik z pilotami, czasami podłączenie takich żaluzji do systemu automatyki budynkowej jest rolą instalatora. O ile sterowanie żaluzjami z systemów typu Fibaro, Grenton, Loxone i tym podobnych nie … Czytaj więcej »

Porada nr 0424

Jak skonfigurować wyjścia centrali do nadajnika agencji ochrony?

Ocena:

Znaczna część systemów alarmowych podłączana jest do nadajników agencji ochrony poprzez wyjścia centrali, które instalator konfiguruje (zgodnie z wytycznymi agencji), aby następnie agencja do tych wyjść podłączyła swój moduł (GSM/radiowy itp.). Jak prawidłowo konfigurować te wyjścia? O tym w dalszej części artykułu. Warto wiedzieć Istnieją inne (bardziej efektywne) metody połączenia central alarmowych ze stacjami monitorującymi … Czytaj więcej »

Porada nr 0425

Jak tworzyć makropolecenia dla centrali Perfecta 64 M w manipulatorze INT-KSG2R?

Ocena:

Centrala Perfecta 64 M oprócz klasycznych manipulatorów PRF-LCD oraz PRF-LCD-WRL obsługuje również manipulatory serii INT-TSG2 (4.3″), INT-TSH2 (7″) oraz INT-KSG2R. To właśnie dla ostatniego zostanie przedstawiona konfiguracja makropoleceń mogących sterować wyjściami – zaczynając od konfiguracji wyjścia do sterowania bramą, poprzez utworzenie makropolecenia, aż do ustawienia wyświetlania wskaźnika otwarcia bramy na wygaszaczu manipulatora. Wstępne założenia Do … Czytaj więcej »

Porada nr 0420

Asystent głosowy Google i Integra Control – jak sterować głosowo?

Ocena:

Sterowanie głosowe systemem alarmowym oraz automatyką budynkową to obecnie standard. Dostępne jest ono również w centralach Satel z rodziny Integra. Ten artykuł pokaże, jak krok po kroku wykonać taką integrację oraz jakie są warunki jej działania. Jak to działa? Żeby sterować głosowo, potrzeba przede wszystkim centrali alarmowej Integra, do której użytkownik ma dostęp poprzez aplikację … Czytaj więcej »

Porada nr 0419

Czy stosowanie normy PN-EN 50131 jest dobrowolne?

Ocena:

Chociaż w tytule tekstu jest pytanie zamknięte, potrzebuje ono obszerniejszej odpowiedzi niż „tak” lub „nie”. Jest tutaj kilka aspektów wymagających wyjaśnienia. W artykule pod pojęciem „normy” należy rozumieć zbiór norm PN-EN 50131, które dotyczą systemów alarmowych. System dobrowolny W Polsce już od 1994 roku obowiązuje system normalizacji dobrowolnej, a nie system obligatoryjny. W poprzednim systemie … Czytaj więcej »

Porada nr 0416

Po co wejścia oraz wyjścia alarmowe w rejestratorze?

Ocena:

Niektóre modele rejestratorów posiadają wejścia oraz wyjścia alarmowe, które można wykorzystać do integracji monitoringu z innymi systemami, na przykład z systemem alarmowym czy nawet z czujkami podłączonymi bezpośrednio do rejestratora. Taka metoda integracji pozwala zwiększyć funkcjonalność całego systemu oraz jego niezawodność. W tym artykule zostaną przedstawione różne integracje z wykorzystaniem właśnie wejść/wyjść alarmowych rejestratora, a także … Czytaj więcej »

Porada nr 0414

Przewodnik po podzespołach elektronicznych [Zestaw Młodego Montersa]

Ocena:

Trochę o podzespołach Poznaj  działanie poszczególnych elementów elektronicznych, które zostały zastosowane w naszym KiT-cie. Artykuł jest uzupełnieniem  FILMU, w którym pokazujemy cały proces montażu/lutowania zestawu do samodzielnego montażu z logiem Montersi. Rezystor Zwany również opornikiem. To podstawowy i chyba najczęściej spotykany element elektroniczny, który widzimy w naszych urządzeniach (po ich otwarciu). Cechą rezystorów jest ich … Czytaj więcej »

Porada nr 0413

Jak obliczyć wymaganą pojemność akumulatora do alarmu?

Ocena:

Artykuł omawia, jak dobrać akumulator do systemu alarmowego, uwzględniając wytyczne z norm PN-EN 50131-1 (wymagania systemowe) oraz PN-EN 50131-6 (zasilanie). Wymagania systemowe Norma PN-EN 50131-1 dzieli systemy alarmowe na 4 stopnie (z ang. grade) – od 1 do 4. W sytuacji braku zasilania podstawowego (zwykle z transformatora), system powinien działać na zasilaniu rezerwowym (zazwyczaj zapewnianym … Czytaj więcej »

Porada nr 0409

Czy do montażu alarmu potrzebne są specjalne uprawnienia?

Ocena:

Uwaga! Treść artykułu nie ma charakteru porady prawnej. Aby dowiedzieć się więcej szczegółów, zachęcamy do kontaktu z kancelarią prawną oraz do przestudiowania oficjalnie dostępnych dokumentacji. Dużo zależy od tego, czy system alarmowy jest montowany w prywatnym domu jednorodzinnym, czy na przykład w obiekcie należącym do Narodowego Banku Polskiego. Dla pełnego zrozumienia zasad w branży instalatorskiej … Czytaj więcej »

Porada nr 0407

Jakie są rodzaje oświetlaczy w monitoringu wizyjnym?

Ocena:

W systemach monitoringu wizyjnego kamery zazwyczaj są wyposażone w jeden rodzaj oświetlacza. Najczęściej spotykanym jest oświetlacz podczerwieni, nazywany również IR, jednak coraz częściej producenci wykorzystują oświetlacze LED emitujące ciepłe białe światło. Zarówno oświetlacze podczerwieni, jak i LED mają swoje wady i zalety, które zależą od zastosowania oraz potrzeb użytkownika systemu. Ten artykuł omawia, jak działają … Czytaj więcej »