montersi-lcp

DOR-40 - Optyczna czujka dymu

Kod: 19365
Na zamówienie
Czas realizacji:
4 dni
220,17 zł
netto: 179,00 zł
  • Max pobór prądu: 60 µA
  • Napięcie zasilania: od 12 V do 28 V
  • Temperatura pracy: -25 ... +55°C
  • Wymiary: Ф 115 mm x 43 mm
  • Waga: 0,15 kg
  • Gwarancja producenta: 24 miesiące
wszystkie parametry
DOR-40
Opis
DOR-40 - Optyczna czujka dymu. Model DOR-40 jest przeznaczony do wykrywania widzialnego dymu, towarzyszącego powstawaniu większości pożarów. Umożliwia wykrycie pożaru w jego początkowym stadium, gdy materiał jeszcze się tli, co następuje na ogół długo przed wybuchem otwartego płomienia i zauważalnym wzrostem temperatury.

Czujka DOR-40 wykrywa wszystkie pożary testowe, charakterystyczne dla czujek optycznych oraz dodatkowo bardzo dobrze pożar testowy TF1, charakterystyczny dla czujek jonizacyjnych. Czujka charakteryzuje się znaczną odpornością na wiatr, na zmiany ciśnienia i kondensację pary wodnej. Ma dużą czułość na dym widzialny i niewidzialny.

Uwaga!
Czujek nie należy instalować w atmosferze korozyjnej, zawierającej gazy i opary żrące oraz zapylenie. Kondensacja pary wodnej na czujkach jest niedopuszczalna.

Zasada działania

Wczesne wykrywanie zagrożenia

Podstawą działania optycznej czujki dymu DOR-40 jest zasada Tyndala - rozpraszanie promienia świetlnego na cząsteczkach dymu. Zasadniczą częścią czujki DOR-40 jest układ optyczny, składający się z diody elektroluminescencyjnej, emitującej światło oraz fotodiody, będącej odbiornikiem promieniowania.

Układ optyczny i komora pomiarowa wokół niego, osłonięte są labiryntem.
Konstrukcja labiryntu optycznego zapewnia tłumienie światła zewnętrznego oraz promieniowania pochodzącego od odbić wewnętrznych światła emitowanego przez diodę nadawczą. Wnikające do wnętrza komory pomiarowej cząsteczki dymu odbijają światło emitowane przez diodę nadawczą. Odbite światło dociera do fotodiody powodując powstanie fotoprądu, który po wzmocnieniu i przetworzeniu na postać cyfrową analizowany jest przez mikroprocesor zawarty w czujce.

Stan alarmowania czujki sygnalizowany jest świeceniem czerwonej diody, umieszczonej na obudowie czujki. Wskaźnik umożliwia szybką lokalizację alarmującej czujki i stanowi pomoc przy okresowym sprawdzaniu działania czujki. Jeżeli czujka jest źle widoczna można do niej dołączyć dodatkowy optyczny wskaźnik zadziałania w widocznym miejscu. Czujka DUR-40 jest czujką wyposażoną w cyfrowy mechanizm samoregulacji, tzn. utrzymuje stałą czułość przy postępującym zabrudzeniu komory pomiarowej. Po przekroczeniu założonego progu alarmu czujka wysyła do centrali sygnał alarmu.

Schemat budowy czujki DOR-40

Komunikacja czujki z centralą

Czujka analogowa z przetwornikiem cyfrowym

Komunikacja między centralą systemu POLON 4200 lub POLON 4100, a czujkami DOR-40 odbywa się za pośrednictwem adresowalnej dwuprzewodowej linii dozorowej. Unikalny, w pełni cyfrowy protokół komunikacyjny umożliwia przekazywanie dowolnych informacji z centrali do czujki i z czujki do centrali. Oprócz przekazywania do centrali oceny stanu czynników pożarowych i tendencji ich zmian w swoim otoczeniu, czujka może przesłać, na żądanie centrali, aktualną wartość analogową.

Mikroprocesor sterujący pracą czujki, sprawdza poprawność działania jej podstawowych układów i w razie stwierdzenia nieprawidłowości przekazuje stosowne informacje do centrali. Czujka posiada możliwość adresowania. Współpracuje z centralami POLON 4100 oraz POLON 4200.

Elementy czujki DOR-40

  • Max pobór prądu: 60 µA
  • Napięcie zasilania: od 12 V do 28 V
  • Temperatura pracy: -25 ... +55°C
  • Wymiary: Ф 115 mm x 43 mm
  • Waga: 0,15 kg
  • Gwarancja producenta: 24 miesiące

Jeśli opis produktu jest niewystarczający dla ciebie, zadaj pytanie a my rozwiejemy twoje wątpliwości

  • Jakub Leś
    Jakub Leś
    tel: 32 644 11 50 wew. 837
  • Tomasz Tarnówka
    Tomasz Tarnówka
    tel: 32 644 11 50 wew. 819